Turecko

5. června 2013 v 9:09 | Honza |  Ze světa
Původně se lidé 31. 5. v istanbulském parku Gezi na náměstí Taksim sešli na pokojné demonstraci proti kácení stromů z důvodu stavby obchodního centra. Jde o jedno z posledních míst, kde je zeleň a nařízení kácet stromy, které vydal premiér Recep Tayyip Erdogan, bylo poslední kapkou. Masivní výstavba pod taktovkou autoritativní vlády premiéra, který se chová jako sultán, je něčím, s čím se místní obyvatelé nehodlají smířit.


Nejspíše nikdo nečekal, jak to všechno dopadne.

Vše probíhalo v klidu a dobré náladě. Část demonstrantů v parku přespala. V pět hodin ráno se však do nich nepochopitelně a s extrémní brutalitou pustila policie s použitím vodních děl a plynových granátů. Současně odklonila přivolané ambulantní vozy a zamezila tak možnosti ošetřit zraněné. Premiér demonstranty označil za "zdivočelé extrémisty".

Situace vyvolala další ohromné protesty proti vládě a brutalitě policie i v jiných městech (hovoří se o 235 demonstracích v 65 městech), které jsou nadále brutálně potlačovány. Turecká vláda podle účastníků demonstrací nařídila vypnout všechny kamery na veřejných místech, aby nebyly důkazy a snaží se mlžit s tím, že se jedná o boj s extremisty. Současně jsou k dispozici i informace o použití plynu růžové barvy, který vyvolává epileptické záchvaty.

Turecká média o protestech mlčí.
Mlčí (kromě několika zmínek nevalné informační hodnoty) i média česká.

Svět je ve válce.
Válce mezi občany a vládami.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | E-mail | 7. června 2013 v 17:17 | Reagovat

Jedna vláda odejde, další přijde. Nic podstatného se ale nezmění.

2 Karel Karel | 9. června 2013 v 10:29 | Reagovat

Zajímavé je, že každá nová vláda je arogantnější a brutálnější, než ta předcházející. Není to zvláštní? Nebo je to pouze náhoda?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama