Konec kmotrů?

13. června 2013 v 18:04 | Honza |  Vládní svinstva
Dnešního dne (14. 6.) se Útvar pro odhalování organizovaného zločinu pustil do snad největší akce namířené proti vysokým státním úředníkům. Zásah předcházely stovky hodin odposlechů osob okolo vlivných podnikatelů Romana Janouška a Ivo Rittiga.


Jde o bezpochyby největší protikorupční akci v dějinách našeho státu, která nejspíše bude znamenat konec vlády Petra Nečase. Zátah je namířen proti aktivitám lidí, kteří jsou označováni jako kmotři ODS.

Došlo k zadržení těchto osob:
Jana Nagyová - ředitelka kanceláře premiéra
Lubomír Poul - vedoucí Úřadu vlády
Milan Kovanda - ředitel Vojenského zpravodajství
Petr Tluchoř - bývalý šéf poslaneckého klubu ODS
Ivan Fuksa - exministr zemědělství
Ondrej Páleník - bývalý ředitel Vojenského zpravodajství a nynější šéf Správy státních hmotných rezerv
Roman Boček - člen představenstva Českých drah

A co na to premiér Petr Nečas?
Celý den se schovával. Pak ve svém prohlášení sdělil několik nic neříkajících informací. A nakonec svolal Bezpečnostní radu státu. Jak trefně poznamenal jeden z diskutujících pod článkem na Novinkách.cz, který o tomto informuje, tak spíše svolal Radu vlastní bezpečnosti. Můžeme předpokládat, že se vládní špičky cítí ohroženy a nejspíše tak budou řešit, jak z toho ven.

Policie má mít údajně seznam 35 až 40 lidí, na které se hodlá zaměřit. Vlivní podnikatelé Roman Janoušek, Ivo Rittig a další zákulisní hráči podivných zakázek však vycestovali z republiky. Objevují se informace, že o zátahu měli dopředu informace. Což podporuje myšlenku, že nitky vedou i do justice.

Stejně tak rozhořčení předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové nad tím, že ÚOOZ nyní nesděluje prakticky žádné informace, aby nedošlo k dalšímu ohrožení vyšetřování, vede k myšlence, že vládní špičky mají velký strach. Němcová své rozhořčení hájí názorem, že "veřejnost má právo vědět, proč policie zasahovala na Úřadu vlády". Ve skutečnosti se můžeme oprávněně domnívat, že tak nějak nejde o veřejnost, která by měla nejspíše vědět co nejméně.

Ač mnozí lidé v tuto chvíli nejspíše jásají, že se konečně začíná řešit korupcí prolezlá politika, musím tuto euforii krotit. Důvodů je hned několik. Již výše uvedená skutečnost, že vlivní podnikatelé vzali roha a o akci se dopředu nejspíše vědělo. Dále také fakt, že potichu probíhá přerozdělení moci. Nemohoucí dinosaurus ODS pomalu odumírá a nedivil bych se snahám jej nahradit. Včetně výhod, které s vlivnými pozicemi v tomto státě souvisejí.

V pátek 15. 6. sdělil šéf ÚOOZ Robert Šlachta informaci, která důvody zásahu objasnila:
"Prověřovali jsme organizovanou zločineckou skupinu, která fungovala na základě klientelistických vazeb. Jejich cílem měl být nadměrný zisk a rovněž podíl na moci."

Text vzneseného obvinění zde.

V policejním usnesení se objevuje i jméno Petra Nečase, který měl slíbit třem poslancům, že dostanou významné posty v polostátních firmách. Vzhledem k tomu snad už nikdo nevěří ve slova vlády, dle nichž je její prioritou boj s korupcí.

Otázkou zůstává, proč celá akce již dále nepokračuje. Vzhledem k dalším mnoha podivným zakázkám, které má současná vláda na svědomí. Proto se také objevují spekulace, že je to akce mající úplně jiný význam. A to přerozdělení moci v naší zemi.


Drobné odlehčení:
TOP 09 Petra Nečase podporuje a zaujalo typický vyčkávací postoj.
Závěrem bych rád upozornil na jednu zajímavost. Média ve čtvrtek neuvěřitelně horlila proti kmotrům ODS. O pár dní později (tedy dva dny) se zabývají převáženě jen tím, co dělala či nedělala Jana Nagyová a korupce, trafiky a jiná svinstva politiků, lobbistů a podnikatelů jsou upozaděna.

No a když už jsme u toho...
Jana Nagyová měla pověřit Vojenské zpravodajství sledováním manželky předsedy vlády. To by bylo rozhodně v rozporu s jakoukoli její působností a tedy neoprávněně. Současně by VZ toto provádělo nezákonně, jelikož k tomuto vůbec není určeno.

Zákonem o zpravodajských službách má totiž přesně vymezené pole působnosti (kompletně zde): "Zabezpečování informací o záměrech a činnostech představujících vojenské ohrožení České republiky, o zpravodajských službách cizí moci v oblasti obrany, o záměrech a činnostech namířených proti zabezpečování obrany České republiky a o činnostech ohrožujících ochranu utajovaných skutečností v oblasti obrany České republiky. Vojenské zpravodajství plní i další úkoly, pokud tak stanoví zvláštní zákon (tím je zejména zákon o ochraně utajovaných informací, který vymezuje působnost zpravodajských služeb, a tedy i VZ na uvedeném úseku), nebo mezinárodní smlouva, jíž je Česká republika vázána (jde zejména o alianční spolupráci v rámci NATO)."

Petr Nečas se celou situaci pokusil zlehčit a to naprosto nesmyslně. Uvedl, že VZ žádné osoby nesledovala, ale chránila. To je však také nezákonné. K ochraně osob slouží pouze Ochranná služba Policie ČR.

V době, kdy mělo docházet ke zneužití VZ, byl ministrem obrany (přes něhož může vláda VZ úkolovat) Alexandr Vondra, který na dotazy, týkající se této činnosti vůbec nereaguje. Otázka proč může být zodpovězena jednoduchým faktem - je (stejně jako jeden z obviněných Ivan Fuksa) členem v dozorčí radě Českého Aeroholdingu. Takže opět trafika?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jan Pavlík Jan Pavlík | 13. června 2013 v 18:20 | Reagovat

Honzo na rovinu.Co si o tom myslíš,změní se něco?nebo je to jen fraška pro lidi,aby bylo vidět že se něco děje?

2 Honza Honza | Web | 13. června 2013 v 18:34 | Reagovat

[1]: Hodnotit, co z toho nakonec bude je v tuto chvíli předčasné... Nicmémě je to jasný signáĺ a potvrzení toho, že v tomto státě je svinstvo, které se musí nekompromisně zlikvidovat...

3 Jan Pavlík Jan Pavlík | 13. června 2013 v 18:44 | Reagovat

Máš pravdu chce to čas.doufám že to otevře oči lidem,kteří byli do dnes slepí.

5 vašnosta vašnosta | 13. června 2013 v 19:04 | Reagovat

Pokud se nezačne znarodnovat a zabavovat majetek , tak je to jasný dukaz ,že je to pouze valka dvou mafií.

6 franta franta | E-mail | 13. června 2013 v 21:49 | Reagovat

Taky si myslím,že je to jen zase podfuk na lidi,aby si mysleli,že se tady v tom státě něco řeší.A to určitě nejsem sám po všech těch podfucích na lidech!

7 já | 14. června 2013 v 21:53 | Reagovat

proč link na takový ubohým
nesmysl, který má jen za účel zmanipulovat poctivé lidi proti možnostem vyšetřování trestné činnosti a dát tak prostor pro  nelegální a trestnou činnost každému, kdo bude mít do p..... díru [4]:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama