Kdo může za povodně?

7. června 2013 v 7:15 | Honza |  Vládní svinstva
Primárně dlouhotrvající déšť.
Nicméně objevila se informace, že jejich rozsah nemusel být tak velký, jak byl. A to minimálně v povodí Vltavy.


Podívejme se na tuto informaci podrobněji.

O blížícím se problému (vydatném dešti, který může způsobit rozvodnění toků) se dle výstražné informace od Českého hydrometeorologického ústavu vědělo v dostatečném předstihu. Výstraha byla vydána ve čtvrtek 30. 5. (zde), tedy 2 dny před katastrofálním zhoršením situace.

Na tuto předpověď však vůbec nereagovalo Povodí Vltavy. Podle mluvčí Michaely Pohůnkové již týden mělo probíhat odpouštění z Vltavské kaskády a ta tak měla nápor vody zvládnout. Faktem však je, jak nepřímo potvrdil generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala, že k ničemu takovému nedocházelo. Už proto, že jim v tom brání tzv. manipulační řád, který schvaluje ministerstvo zemědělství. Tento manipulační řád stanovuje, že Vltavská kaskáda slouží především energetice, turistice a rybolovu.

Tuto informaci je možné potvrdit přehledem výšky hladiny nádrží (v níže uváděném přehledu stav k 7:00 u aktuálních dnů:
Slapy
27.5. - 269,2886
30.5. - 269,5592
1.6. - 269,99
2.6. - 270,39

Orlík
27.5. - 349,81
30.5. - 349,29
1.6. - 348,69
2.6. - 349,6446

Přikládám i grafické znázornění výše hladiny a odtoku:


SlapyOrlík
Minimální rozdíly výšky hladiny a odtok jasně poukazují na to, že nádrže byly do posledního okamžiku využívány především k výrobě elektřiny. Už v době platné výstrahy však mohly nádrže upouštět minimálně 350 m3/s, což s Berounkou, která v té době měla cca 100 m3/s, by stále dělalo bezpečných 450 m3/s. K dispozici jsou však informace, že bezpečné by mohlo být i odpouštění o průtoku 500 - 750 m3/s (a dokonce až i 1500 m3/s). Ve skutečnosti se odpouštělo jen 200 - 250 m3/s.

Pravdou je, že Vltavská kaskáda nedokáže povodni úplně zabránit. Nicméně je zde jasné, že škody mohly být daleko menší, kdyby odpovědní lidé konali v zájmu obyvatel a ne v zájmu nějakého manipulačního řádu, který zohledňuje především zisk.

Zajímavé je také vyjádření ředitele závodu Dolní Vltava Jiřího Friedela, který uvedl:
"Reagovali jsme na předpověď, kterou jsme měli k dispozici ve čtvrtek a pak v pátek... Nebyla žádná předpověď, která by ukazovala na tak velkou povodeň. Nebylo možné na tuto meteorologickou situaci reagovat dříve."
Toto vyjádření hodně nekoresponduje se výstrahou platnou od 30.5. (viz výše).

Další zajímavostí je tvrzení hejtmana Středočeského kraje Josefa Řiháka, který uvedl, že rychlý přírůstek vody ve Vltavě byl způsoben vzestupem průtoku vody v Berounce.
Fakta však říkají něco jiného:
- prudký vzestup průtoku vody v Berounce se udál pouze 4. 6. v dopoledních hodinách z 800 m3/s na 1150 m3/s (důvod tohoto vzestupu bych viděl v ranním vydatném dešti v lokalitě)
- vzestup průtoku vody ve Vltavě započal však již z 2. 6. na 3. 6. (na stanici Praha - Chuchle z 700 m3/s na 2800 m3/s a na stanici VD Vranné z 600 m3/s na 1800 m3/s)
- 4. 6. bylo na obou stanicích na Vltavě (oproti předchozímu dni) zvýšení průtoku minimální
- na Berounce z 2. 6. na 3. 6. došlo k zvýšení průtoku o cca 200 m3/s
(pozn. hodnoty průtoků zaokrouhleny)

Z výše uvedených grafů je navíc zřejmé, že od 2. 6. začalo výrazné odpouštění z nádrží Vltavské kaskády. A odpouštělo se to, co aktuálně přiteklo, jelikož nádrže neměly žádnou volnou retenční kapacitu zvýšený přítok zadržet. Že by nám tu někdo neříkal tak nějak úplně pravdu?


Co si o tom celém můžeme myslet?
Výroba elektřiny je primárním úkolem Vltavské kaskády a případné výstrahy před povodní nejsou důležité. Vyrábí se do posledního okamžiku a voda se zadržuje na tak dlouho, aby Praha mohla provést nezbytná protipovodňová opatření. Pak se začne odpouštět. A to je prováděno ve chvíli, kdy je již situace kritická a odpouštěná voda tak znásobí rozsah povodně a způsobené škody. Nikdo vlastně za nic nemůže a všichni plní své úkoly na 100%.

Povodeň není možné úplně řídit a usměrňovat. Je však možné jí alespoň z části předcházet a podle aktuální situace minimalizovat rizika. To se během letošní povodně rozhodně nestalo. Místo toho se hledělo na zisk provozovatele vodních elektráren na Vltavské kaskádě. Protože další dvě priority (turistika a rybolov) v době nepříznivého počasí zcela jistě nebyly aktuální.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Murbach Murbach | E-mail | 7. června 2013 v 9:45 | Reagovat

Také jsem si zjišťoval údaje o velkých přehradách na vltavské kaskádě a dospěl jsem ke stejným závěrům. Chtěl bych však doplnit jednu zásadní věc. Ano, správnou reakcí na varování meteroůogů se dalo výrazně snížit rozsah povodní a škod, které napáchaly. Nedalo se povodni zcela zabránit. Pokud by ale prioritou spráců přehrad nebyla jen výroba elektřiny, dalo se povodně způsobené Vltavou a Labem zcela eliminovat. Stačilo by se vrátit se k praktikám našich předků a každý rok V únoru preventivně snížit hladinu vody v přehradách. Např. v Orlické se dle pamětníků snižovala hladina o 10m. Dnes o 0m. Trvale plná přehrada nemůže při povodních vůbec pomoci, poloprázdná přehrada může výrazně pomoci. Žádné domy ani fabriky v okkolí Vltavy a Labe nemusely být zaplaveny, žádní lidé nemuseli utonout, pokud by se přehrady používaly jako prevence proti povodním.

2 telesien telesien | 7. června 2013 v 17:06 | Reagovat

A upouštění vody před následným opětovným zvýšením hladiny díky dešťům by výrobu elektřiny omezilo protože...

Aha, vlastně neomezilo. Není to zvláštní?

3 Radek Radek | E-mail | 7. června 2013 v 18:11 | Reagovat

Při každých povodních na Vltavě a Labi se opakuje to samé - Povodí Vltavy včas nereaguje na předpovědi počasí a neodpouští vodu s dostatečným předstihem. 6e to jde, ukázali letos vodohospodáři na Hracholuskách, kteří včasným odpouštěním výrazně snížili problém zaplavení v oblasti Plzně. Ohánět se prioritou výroby elektřiny je totální a dokola se opakující lež, která má jen omluvit vlastní neschopnost či aroganci. Vždyť to co vyrobí Vltavská kaskáda, je opravdu zanedbatelné množství (všechny vodní el. v ČR vyrobí asi 3,5% el. energie státu). Jsou to arogantní diletanti, kteří by se měli v zbytečně zaplavených oblastech před těmi zoufalými lidmi zodpovídat. Asi by se zdravou kůží neodtáhli. Samozřejmě, že tyto přehrady nezabrání zcela vylití Vltavy a Labe, ale škody by byly jistě daleko menší. Bodejť by Labe neklasalo teď tak pomalu, když najednou po povodni začali odpouštět jak diví.

4 Evžen Evžen | 7. června 2013 v 18:12 | Reagovat

Ono jde také hodně o to, že napuštěná přehrada je dle své kapacity i zásobárnou vody pro výrobu elektřiny, kdyby žádná voda chvíli nepřitékala, případně se něco stalo s ostatními elektrárnami. Je to ČEZem placená "záložní baterie". Taková rezerva je tabulkově placena jakožto rezerva a nemusí ve své podstatě ani energii vyrábět. To že ji vyrábí, je jen přidaná hodnota, tedy peníze navíc. S výsledky článku souhlasím. Za povodně může neukočírovaná honba za ziskem.

5 Vlad Vlad | 7. června 2013 v 20:41 | Reagovat

[3]: Vltavska kaskada slouzi predevsim pro stabilizaci energeticke soustavy. I kdyz se zda ze vyrobi malo energie, je nutna pro generovani zisku z uhelnich a jadernych elektraren. Musi spotrebovat tolik energie-kolik vyrobi, jinak energie uvolnuje do ovzdusi primo z prenosove sousta

6 karel karel | 8. června 2013 v 9:53 | Reagovat

Doufam, ze si to vsichni budeme pamatovat pri volbach! Anebo né? ... a zase nam budou vladnout stejne ksichty prahnouci po moci a penezich, ale v zadnem pripade slouzici lidem.

7 honza 2 honza 2 | 8. června 2013 v 11:22 | Reagovat

je možné někde vyčíst kontakt na autora těchto stránek?
Jsou to celkem dobré stránky, pokud to má ale anonymní charakter,
je to také trochu zvláštní.
Třeba ohledně těch povodní jsou to docela šokující info.
Jinak jsem rád, že o těch hladinách v přehradách se to dostalo do povědomí.
Prý o tom informovala ještě TV Prima a jinak moc nevím.

8 Honza Honza | Web | 8. června 2013 v 13:31 | Reagovat

[7]: Pošlete mi kontakt a zprávu přes "Zprávu autorovi" - jde to do mého mailu. Odpovím.

9 murbach murbach | 10. června 2013 v 10:21 | Reagovat

[5]: Vltavská kaskáda může sloužit ke stabilizaci energetické soustavy (přesněji k vykrývání odběrových špiček) i při hladině o několik metrů nižší (jen výkon o několik % klesne). Primárně ke stabilizaci energetické soustavy slouží přečerpávací elektrárny. Tolik k vaší první větě. Zbytek vašeho příspěku nedává smysl.

10 murbach murbach | 10. června 2013 v 14:25 | Reagovat

Doporučuji prostudovat údaje na:
http://www.pvl.cz/portal/nadrze/cz/index.htm
kdem si můžete postupně volit zobrazení výšky hladiny a průtoků pro jednotlivé přehrady (doporučuji využít volbu "Přejít na aktuální data (měsíc)". Zde se rovněž dozvíte další alarmující údaj - když ustaly deště, začalo se z vltavské kaskády masivně upouštět - hladina se na většině přehrad snížila několik metrů pod úroveň, na které byla před měsícem. Důsledkem samozřejmě je mnohem pomalejší pokles vody v zzaplavených oblastech. Snad to bylo vedeno snahou o vytvoření rezervy před dalšími dešti očekávanými dnešního dne. Takovou snahu ale má vedení povodí vltava projevit již v únoru každého roku, nebo alespoň při prvním varování meterologů a ne až v době, kdy jen prodlužuje dobu, po kterou jsou zaplaveny obydlí, silnice, železnice, pole...
Na uvedeném odkazu se také dozvíme údaj o tzv. hladině stálého nadržení. Jak z názvu vyplývá, na této úrovni by měla být trvale udržována hladina v přehradních nádržích. Např. u Slap však byla v týdnech před povodněmi udržována hladina o 24m výše. Takže pro zadržení povodńové vody měla být rezerva 24m, skutečně byla rezerva pouze několik desítek cm.
Je nepochopitelné, že předseda vlády přes tyto skutečnosti chválí vedení povodí vltava. Je tedy evidentní, že se v budoucích letech nic nezmění - přehrady budou dál trvale napuštěné po okraj, dál se bude preferovat výroba elektřiny a kterýkoli rok se mohou opakovat naprosto zbytečné povodně.

11 laďa laďa | E-mail | 17. března 2014 v 11:29 | Reagovat

tisíce nešťastných lidí přišli o domov na vltavě z důsledku regulace vody,momentálně darmojedi co o tom rozhodují mají jiný názor

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama