Jsou naše peníze v bankách v bezpečí?

9. května 2013 v 10:57 | Honza |  Svinstva z EU
V tomto článku jsem přinesl press relase Anonymous, kteří reagují na situaci na Kypru a právem označují banky za jednoho z hlavních viníků současné krize. Záměrem Operace Cash Back je docílit ekonomické decentralizace, která omezí v konečném důsledku vliv bank.

Dnes se blíže podíváme na banky u nás a co nám o nich tvrdí ekonomové.


Ekonomové finančních institucí se nám snaží vnutit myšlenku, že mít peníze v bance je v pořádku. Že naše české banky patří v rámci EU mezi nejbezpečnější. Snaží se nás přesvědčit, že naše ekonomika a finanční systém je absolutně v pořádku a že se nemáme čeho bát.

Jak je to ale ve skutečnosti?

Nejdříve by bylo dobré říci, že česká banka je hodně zavádějící. Jelikož ty zdejší jsou téměř všechny vlastněné zahraničním kapitálem a jsou tak plně závislé na postupech vlastníků. V případě nátlaku na zahraniční banky, budou ty "naše" bez odpovídající ochrany.

Hlavním argumentem, proč máme v bankách své peníze je pohodlnost. Výdaje a příjmy máme většinou automaticky nastavené a vše zdánlivě pod kontrolou. A vůbec se nezabýváme tím, jak s našimi penězi banky nakládají. Je totiž naivní si myslet, že tam jen leží. Pro banky to jsou vhodné prostředky k spekulativním transakcím. Zůstává v nich jen minimum z částek, které tam majitelé účtů vloží.

Druhou skutečností, hovořící proti bankám je neexistující pojištění vkladů. S tím také souvisí skutečnost, že naše peníze nejsou ničím kryté. Krytí zlatem je již několik desetiletí na celém světě minulostí. Dnes se tak jen doufá v důvěru eminenta.

Moc důvodů pro ponechání peněz v bankách tedy není. A když k tomu připočteme nižší než minimální úrokové sazby vkladů, pak je oprávněné ptát se, k čemu nám banky vlastně jsou.

Politika Evropské unie vytváří stále citelnější tlak na solidární konfiskaci úspor a je známo, že byrokracie EU nezná mezí. Bohužel současná politická "reprezentace" naší země již dlouhá léta poslušně přebírá všechna nařízení a doporučení EU. A to si za cíl dalo vytvořit zákon, který by konfiskaci vkladů na Kypru posvětil a zavedl v celé Evropě. To znamená, že pokud padne banka, pak bude primárně zachraňována z peněz, které jsou na účtech lidí této banky. Finanční systém tak přesouvá veškerou odpovědnost za své nenažrané chování na vlastní klienty.

Konfiskace úspor se tak brzy může stát novým zdrojem příjmů pro mocné, kteří si brání svá privilegia ovládat tento svět. Kypr byl jen šablonou, jak řešit sanaci problémových bank v EU a nejspíše i všude jinde.

Jinými slovy: Bankám bude povoleno, aby se v případě svého pádu díky vlastním rizikovým transakcím zahojily ukradením peněz z našich bankovních účtů.

Vzniknul precedens:
MMF řekl: "No jasně, ty vklady ukradněte."
EU řekla: "Tak je ukradněte."
Je to přípustné dle MMF i dle EU.
Takže až bude někde zase nějaký problém, bude krádež legální řešení.

Začíná se vytvářet atmosféra nejistoty a strachu. Již žádný bankovní účet není bezpečný. A s postupujícím ekonomickým kolapsem, který je způsoben patologickou touhou po moci a majetku u několika jedinců, můžeme očekávat, že nás budou chtít znovu a znovu okrádat.

Dívejme se kolem sebe. Již nějakou dobu se velmi intenzivně snaží banky prosadit plán odstranit z oběhu hotovost. Jsme čím dál více nuceni používat virtuální peníze, které ve skutečnosti neexistují.

Co by se stalo, kdyby lidé vzali útokem banky a jejich bankomaty kvůli výběrům?
Téměř žádná banka by to neustála.
A asi nám nezbude nic jiného.
Než zbořit systém starý a na jeho troskách postavit nový.
Neb transformace současného již možná není.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama