Jak média manipulují

20. dubna 2013 v 8:25 | Honza |  Mediální cenzura
V rámci zpracovávání tohoto článku jsem 14 dní v měsíci březnu sledoval některé zpravodajské servery. Projekt zachycuje a popisuje pokusy médií manipulovat s veřejným míněním.
Není to nic nového, že v naší zemi dostávají mediální etika a odpovědnost přes ústa.
Není to nic nového, že v této zemi média dezinterpretují realitu.
Podívejme se tedy na jejich masáž blíže.
Článek přináší krátkou informaci o prohlášení prozatímního prezidenta Nicoláse Madura, v němž se vyjadřuje k podezření, že onemocnění Huga Cháveze bylo uměle vyvoláno.

Samotný název článku je příkladem využití sémantiky manipulace, kdy se čtenář zaměří na z kontextu vytržená slova. Dle situace ve Venezuele jsou logicky "temnou silou" USA nebo těžařské korporace, které byly nesmiřitelným nepřítelem Cháveze. Název článku čtenáři však již přesvědčivě říká, že je celá situace směšná. To potvrzuje i většina komentářů čtenářů. Důležité bylo nevyprovokovat zájem o alternativní myšlenku a zesměšnit předpoklad o uměle vyvolané nemoci.

Do manipulativní koncepce článku také přesně zapadá popis fotografie. Jeho první dvě slova "Obří podobizna" se velmi často vyskytují v popise u vůdců neoblíbených režimů.Název článku je názorným příkladem toho, jak média ohýbají realitu. Nemusíme se zabývat dalším a již samotným názvem se nám snaží vnutit myšlenku, že to tak je a hotovo. Ve skutečnosti Miloš Zeman ve svém inauguračním projevu řekl toto:
"Za třetí ostrov negativní deviace pak pokládám podstatnou část českých médií. Tu část, která se zaměřuje na vymývání mozků, na mediální masáž a na manipulaci veřejným míněním."

Nebyla tu napadena svoboda projevu. Bylo tu poukázáno na tu část médií, které se chovají podivně. Tato média však ihned manipulují se slovy, že oprávněná kritika napadá svobodu slova. I když ta kritika je možná jen díky svobodě slova a vyjádření.Článek shrnující pouhá fakta (kolik lidí šlo předčasně do penze, o kolik mají méně) doplněná informací, že věk odchodu do penze se zvyšuje.

První část článku o předčasných důchodech nehrává jednoznačně nepřátelským postojům vůči důchodcům. Být důchodce znamená být v očích mnoha hlupáků méněcenný.
Druhá část článku říká, že "věk odchodu do penze se postupně zvyšuje". Kdo jej zvyšuje a proč, to se neuvádí.

Je nám zde vnucována představa, že jsme schopni pracovat delší dobu (ohledy na stáří a zdravotní problémy s ním spojené se jaksi nerozebírají) a ten, kdo odejde dříve do penze, tak představuje zátěž pro stát. Staré nutíme pracovat a pro mladé práci nemáme...
Autor článku jaksi pozapomněl na to, že "strana LIDEM" nebyla nikým zvolena a snaží se nás přesvědčit, že Karolína Peake by jistě neposvětila chystané jmenování Vlastimila Picka na post ministra obrany. S tímto generálem zatočila během svého krátkého ministrování.

V článku je vyzdvižena slova Karolíny Peake, která si stěžuje na to, že se stranou LIDEM se nechce jednat. A že by na to voliči neměli zapomenout.

Nějak se nám tu snaží vnutit myšlenku, že se na vše musíme ptát Karolíny Peak...
Článek se týká plánu zavést progresivní zdanění po případném vítězství ČSSD v nejbližších volbách. Jde o vyšší zdanění příjmů velkých firem a osob s velkými příjmy.

Název článku textu moc neodpovídá. Je ale politicky údernější...
A krásně manipulativní.
Tuhle mediální masáž sem prostě dát musím.
Jakmile média mohou spojit v jednom článku pojmy islám, terorismus, zbraně, ČR a ještě to okořenit neonacismem, tak to udělají, doufajíc, že to bude trhák...
Senzaci za každou cenu...
Tak jako Lidovky.cz z 14. 3. se nám i zde někdo snaží vnutit myšlenku, že bez LIDEM to ve vládě nemůže fungovat a všechna rozhodnutí by toto uskupení mělo schválit.
Článek je koncipován jako jednoznačný útok na Vlastimila Picka. Tedy někoho, kdo má zcela přesvědčivě daleko větší znalosti a zkušenosti pro post ministra obrany, než Karolína Peake.

A co jsou ty principy? Polopaticky řečeno - LIDEM podrží vládu při sporných jednáních a vláda tomuto uskupení půjde na ruku.
Imunita jim skončí zánikem mandátu. Chtělo by se říci hurá.
Ale ve zprávě, která nás má jen zmást se skrývá jedna podstatná informace.
Během svého mandátu jsou nepostižitelní.
Takže pokud něco udělají špatně a způsobí škodu, pokud budou figurovat v podvodech a tunelování (a nepřijde se jim na to - a počítejme, že to řešit nikdo nebude), nic se jim nestane.
První? To budou i další? To snad ne!
Není to tak dávno, co se řešila přeplněnost věznic.
Teď je budeme zavírat?
Vypadá to jako masírování národa, kterému je vnucována oprávněnost amnestie - ušetříme za provoz.
Já se ale ptám.
To všichni amnestovaní nyní sekají dobrotu?
I zprávy ze zahraničí jsou přibarvovány.
Média nám předkládají myšlenku, že volby ve Venezuele budou bojem dobra a zla. Přičemž dobro má být opozice.
Opoziční kandidát Henrique Capriles je označován za zkušeného politického matadora, který za svou věc seděl. Nicolas Maduro, kterého si za svého nástupce vybral přímo Chávez, je jen bývalý řidič autobusu.
Celý článek je umně vytvořen tak, aby čtenář nabyl dojmu, že opozice je lepší.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Renata Renata | E-mail | 21. dubna 2013 v 21:31 | Reagovat

Domnívám se, že okolnosti pro vznik organizovaného zločinného jednání vlády už nastaly :-?

2 No.929599 No.929599 | Web | 22. dubna 2013 v 18:13 | Reagovat

Podobný projekt jsem chtěl realizovat já, vyfoukl jste mi ho:-)

Můj názor je takový, že média jdou západu na ruku ale samozřejmě manipulují i z chtíče po větším zisku.

Článek pošlu, ale zrovna teď dělám příjmačky- jedny už mám za sebou, zítra mám druhý termín.

3 Barny Barny | E-mail | 2. května 2013 v 11:17 | Reagovat

Já už to sleduji delší dobu, ale nikoho to nezajímá a když Miloš, zmíní že tento fakt je už na hranici s vymíváním mozků, tak je to jednou překrouceno a pak se o tom už raději nepíše, stejně jako dezinformace ohledně Sýrie, Libie a ospravedlňování islámu a ještě k tomu to křesťanské státy podporují!  j

4 Barny Barny | 2. května 2013 v 11:18 | Reagovat

A to všechno jenom kvůli prachům=moci, prasata

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama