Ideologie konkurence

17. dubna 2013 v 8:34 | Honza |  Postřehy
Konkurence (rivalita, soutěžení o moc...) je dle současného paradigmatu důležitým prvkem pro rozvoj společnosti. V tomto článku se pokusím vyjádřit pochybnosti o tomto smýšlení. Smýšlení, které nás staví proti sobě místo důležitější spolupráce a sledování nejlepšího možného směru.


Konkurenční chování lze nejvíce vysledovat v biologické evoluci. Samovolném procesu, kdy dochází k postupnému vývoji organismů pomocí drobných změn a selekce neúspěšných nebo neperspektivních variant. Díky tomuto tu máme organismy schopné přežít různá protivenství a nástrahy, na než život při svém vývoji narážel a stále naráží.

Otázkou však je, zda konkurence je vhodným prostředkem pro vývoj lidské civilizace v závislosti na bezproblémovém ekonomickém a společenském růstu.

Současná ideologie nás nutí soupeřit, vyhrávat a být lepší než ostatní. Ti, kteří prohrají, jsou (i přes jejich nesporný možný příspěvek k dalšímu vývoji) upozaděni a nemají šanci vyniknout. Vytvořením konkurenčního prostředí v zaměstnání jsou tak proti sobě postaveni pracující, kteří se musí snažit si udržet místo. Nebo o něj bojovat. Není to však proto, že by zaměstnavatel hledal toho nejlepšího, spíše se tak systémově snaží o srážení ceny práce.

Typickým příkladem může být všeobecně známé: "Nelíbí se ti nízký plat? Nelíbí se ti nevyhovující podmínky v tomto zaměstnání? Nelíbí se ti cokoliv? Tak jdi! Za branou čeká dav uchazečů, kteří tu budou pracovat místo tebe. A dokonce i za míň peněz." Nezřídka však pracují jen krátce, protože jako předchůdce mají problém s nízkou mzdou, s nevyhovujícím pracovištěm apod.

Ano, není to tak všude, ale systém je takto obecně nastaven a nutí nás prát se o zbytky. O drobky, které po sobě mocní (politici, vysocí manažeři, šéfové korporací...) zanechávají v prachu. Cena práce klesá a se vzrůstající nedostupností volných pracovních míst se o ni bojuje čím dál více. Konkurenční prostředí, tak jak je nastaveno, umožňuje lid ždímat a ždímat.

Podívejme se na druhou stranu. Jak se chovají ti, kterým říkáme mocní. Sami se pasují do role globální elity a přehlížejí tu většinu, která na ně pracuje. Oni se chovají jinak. Soutěžení a konkurenční boj je jim cizí. Jednají ve společném zájmu. Navzájem se chrání a pomáhají si. Snaží se hájit své kolektivní zájmy. Svůj svět spravují společně podle principů kolektivního a komunitního vlastnictví.

Nedá se to popsat jinak, než jako skupinka vládců a hromada poddaných. Je tu vytvořen systém, který nutí většinu bojovat o holé přežití. A menšina ovládající svět a zdroje a mající velkou moc z toho boje těží.

To vše zmenšuje prostor. Náš prostor pro svobodnou volbu a právo na slušný život. To vše pošlapává principy demokracie a rovnosti.

Máme jednu šanci to změnit. Spolupracujme. Sjednoťme se pod myšlenkou svobody a práva. Požadujme spravedlnost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 No.929599 No.929599 | Web | 17. dubna 2013 v 20:56 | Reagovat

K článku by pasovalo přísloví: "rozděl a panuj".

Zjistil jsem, že bez blogu bych měl výčitky svědomí vůči sobě i vůči čtenářům, takže si patrně založím nový blog - chtěl bych začít znovu a s čistým štítem, ovšem až po nějaké době - zrovna teď nemám v hlavě nic jiného než příjmačky( což se mimochodem krásně hodí k tomuto článku:)
Každopádně, pokud byste s tím souhlasil bych sem občas něco přispět mohl.

2 Honza Honza | Web | 20. dubna 2013 v 13:20 | Reagovat

[1]: Určitě... Články mi posílej na mail...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama