Důchodová reforma - druhý pilíř

23. dubna 2013 v 8:18 | Honza |  Vládní svinstva
V tomto článku se nebudu zabývat podrobněji druhým pilířem důchodové reformy.
Jen ve zkratce - jde podle mého názoru za zcela scestnou záležitost.
Zajímal jsem se o zájem politiků.


Server Lidovky.cz mezi nimi provedl anketu.
Tato anketa se ptala, zda se plánují zapojit do druhého pilíře důchodové reformy.
Z 56 poslanců koalice, kteří odpověděli, jich plánuje se zúčastnit 19.

Miroslav Kalousek toto nízké číslo nepovažuje za důkaz nedůvěry. Spíše prý je to důkazem snahy nezatěžovat státní pokladnu. Tito poslanci prý od státu nic nechtějí, ostatním to Kalousek ale doporučuje. A sám prý do druhého pilíře hodlá vstoupit. Odůvodnil tento plán velmi zajímavě: "Až půjdu za 15 let do penze, už žádné důchody nebudou, budou jen chudinské dávky."

Zdá se, že systém je takto nastavený a naplánovaný. Někdo si na důchod "vydělá", někdo bude využívat darů důchodové reformy (promyšlené v zájmu určité skupiny lidí) a zbytek (většina) bude mít holý zadek.

U velké části poslanců se dá tento nezájem vysvětlit. Vzhledem k jejich věku se jim již tato možnost nevyplatí. Jsou však i tací (např. Pavel Bém), kteří prý znají "efektivnější způsoby, jak spořit na důchod".

Na závěr bych ještě uvedl, že z opozičních poslanců do druhého pilíře nehodlá vstoupit nikdo. Důvod snad nejlépe vystihl senátor Petr Vícha z ČSSD: "Jistěže ne, nejsem debil."

A políček druhému pilíři dal i Jiří Rusnok, jenž je bývalým předsedou Asociace penzijních fondů. Jeho nezájem politiků vůbec nepřekvapuje. Důchodová reforma je dle něj nedodělaná a tak se ani nediví, že tomu nikdo nevěří.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama