Společně proti cenzuře 1

16. ledna 2012 v 11:35 | Honza |  Mediální cenzura
Krok první: Novinky.cz

Tváří se jako pokrokový a svobodný zpravodajský server. Opak je nejspíše pravdou.

Pod perexem je uveden text emailu, který jim byl 16. 1. 2012 zaslán:Vážené Novinky.cz,

reaguji na Vámi smazaný komentář ze dne 15. 1. 2012, který jsem uvedl pod článkem "Češi by po Havlovi pojmenovali raději divadlo než letiště, tvrdí průzkum".

Na základě této skutečnosti Vás žádám o vysvětlení, které bude jistě zajímat i mnoho dalších čtenářů Vašich článků.

Diskuse pod Vašimi články se řídí tzv. Pravidly názorového fóra, s kterými musel každý souhlasit. Souhlasit proto, aby své komentáře mohl vůbec u Vašich článků zveřejnit.

Pravidla názorového fóra mají dle Vašeho uvedení zabránit v šíření komentářů vulgárních, urážlivých, netematických apod.

V poslední době je však stále více zřejmé, že jsou tato pravidla "využita" i pro mazání příspěvků, které jim neodporují. Těch, které jsou v rozporu se současným jediným správným myšlenkovým proudem. Zdá se, jako by se stále více lidem vnucovala myšlenka, že je pouze bílá a černá. A vše mezi tím je stále černé.

Kdokoli z nás čtenářů Vašich článků, má právo vyjádřit na jakoukoliv situaci svůj názor způsobem, jakým uzná za vhodné. A každý sám zodpovídá za způsob, jak svůj názor vyjádří. Což uvádíte i v první větě článku "Vítejte v názorovém fóru serveru Novinky.cz" - příspěvky ve fóru jsou názory čtenářů, za jejichž obsah redakce nenese zodpovědnost.

Nikdo nemá právo náš názor, ať je jakýkoliv, upírat dalšímu jen proto, že s ním, z jakéhokoliv důvodu, nesouhlasí nebo čemukoliv odporuje. Toto bychom již totiž mohli nazvat cenzurou. A ta je dle Listiny základních práv a svobod nepřípustná.

A co že to žádám vysvětlit?

Proč z nás děláte hlupáky? My totiž čteme ty komentáře a víme, které Vám nejsou po chuti a které kupodivu necháváte bez povšimnutí.

Proč jediný správný názor je ten, který nám předkládají média?

Proč nemůžeme mít vlastní a po svém vyjádřený? A proč, když ho máme, je Vámi smazán, ač pravidlům neodporuje?


(Tento text byl dne 16. 1. 2012 odeslán na email vasenazory@novinky.cz. Současně byl zveřejněn na blogu Občanská neposlušnost a sociální síti Lidé.cz. Také byl spolupracovníky blogu rozšířen co nejvíce lidem v této zemi.)

S očekáváním Vaší odpovědi a pozdravem


Jan Holeňa
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Andrei Andrei | 20. ledna 2012 v 10:35 | Reagovat

Ano, na Novinkách se podobné věci dějí velmi často. Jeden čas tam například nebylo možné vyjádřit cokoliv s romskou tématikou, vyjma případů, kdy někdo romy doslova vychvaloval až do nebes. Jinak byl příspěvek okamžitě smazán. A to i přes to, že příspěvek nebyl ani vulgární, ani nepravdivý a vyjadřoval osobní zkušenost pisatele.

Ti čtenáři, co stihli příspěvek přečíst než byl smazán, se pak obvykle rozčilovali, že proč to bylo smazáno, když to bylo v pořádku a pravda. I jsem zahlédla situaci, že pak někdo smazal i ty stížnosti. Ale to byla myslím výjimka.

Poslední dobou se s tím trochu polepšili. Ono se už lidé taky začínali dost bouřit a že se vůbec nedivím.

2 pauli pauli | 20. ledna 2012 v 11:51 | Reagovat

souhlasím, taky mi nedávno smazali příšpěvek, který se mi nezdal jakkoliv protiprávní ale proti pravidlům novinek. Mažou si co chcou

3 RaThak RaThak | 20. ledna 2012 v 13:57 | Reagovat

Na Novinkách se vůbec děje spousta zvláštností - například se nikdo nový nemůže zaregistrovat s odkazem že je už přispěvatelů moc a redakce to nestíhá zpracovávat.

Celej problém je zakopanej ve vyhledávači seznam.cz - dokud bude podporovat novinky, tak budou mít návštěvnost a relevanci. Pokud by se bojkot zaměřil na seznam a ten novinky odřízl, tak novinky.cz uhynou.

4 hondley hondley | E-mail | 21. ledna 2012 v 23:47 | Reagovat

nedávno mi známí říkal že svoboda projevu vždy nemůžu být uplná protože existuje mezi lidma určitá hijerarchije která tomu zabraňuje ale dnes už vím že i ti nejslabší můžou zničit ty nejsilnější znás a za to je dobré bojovat.

5 6e696b 6e696b | 22. července 2013 v 12:23 | Reagovat

Tak nejsem blázen, už dřívě jsem měl podezření, že Novinky.cz manipulují s obsahem poněkud účelově, hlavně tedy s komentáři.

Možným lékem by mohla být hromadná propagace, která by nesla pravdu o tom, co se děje na Novinkách.cz, chce to mít samozřejmě vše podložené a doložené.

Mít divný pocit není důvodem někoho klepat přes prsty ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama