Jsou média svobodná?

4. ledna 2012 v 15:04 | Honza |  Mediální cenzura
Předvánoční nepřiměřená a až agresivní a propagandistická aktivita médií, mne donutila zamyslet se nad jejich úlohou v současné společnosti.
A nemohu mít jiný závěr, než že vedou válku proti všem názorům, které jsou v rozporu se současným, vládou schváleným, myšlenkovým proudem.
Ale popořádku...Mediální masáž

Psychická a citová masáž občanů ČR po úmrtí Václava Havla, která pokračovala i přes svátky, byla jednoznačně prováděna na politickou objednávku. Bylo nutné vyzdvihnout člověka, který nebyl tak morální a dokonalý, jak se nám snaží namluvit. Bylo nutné oblbnout lid této země v době, kdy se hovořilo o dalších škrtech a zdražování - abychom začali slepě uctívat novou modlu a zapomněli (alespoň na chvíli), že náš život bude ještě problematičtější. Troufám si tvrdit, že smrt Václava Havla přišla pro současnou vládu v ten nejlepší moment. A média měla na tomto cíleném ohlupování lví podíl. Tak jak někdo trefně poznamenal: "Pustím televizi a Havel, pustím rádio a Havel, otevřu noviny a Havel... Už se bojím otevřít i to pivo..."


Mediální cenzura

S výše uvedeným souvisí i tvrdá cenzura, která se stává v médiích staronovým fenoménem.
Například takové Novinky.cz, které zajímavým způsobem řeší nepohodlné komentáře u článků. Slouží jim pro toto tzv. Pravidla názorového fóra, která mají zabránit komentářům vulgárním, netematickým, reklamním apod. Tato pravidla jsou však také mocnou zbraní pro komentáře politicky nekorektní, kdy je za porušování pravidel označován i nesouhlas.

Má osobní zkušenost:
- můj komentář - "Připadá vám normální, že nám někdo kecá do těchto záležitostí? Jsme vůbec suverénní stát? Zdravotní reformy = privátní zisk, zničený občan a vytunelovaná republika... Rezignovali jste a již jen pasivně nadáváte???"
- reakce Novinek.cz - komentář byl smazán a obdržel jsem email s textem, že odporuje pravidlům názorového fóra a na jeden den mi proto zablokovali přístup
- emailem, jsem se dotazoval 2x která část mého komentáře pravidlům odporuje, nikdo neodpověděl...

Tímto způsobem jsou mazány komentáře u všech článků, které řeší ekonomickou a politickou situaci v ČR. Ty komentáře, které jsou dle cenzorů již nepřípustné a odporují uměle produkované jediné správné pravdě. Že by ta část Ústavy ČR hovořící o nepřípustnosti cenzury platila jen někdy a pro některé?


Mediální propaganda

Také se divíte, že média hovoří o účastnících demonstrací (jejichž počet vždy uvádějí o mnoho nižší) jako o radikálech? Také se divíte, že vyzdvihují při demonstracích činy několika pomatených jednotlivců, kteří si pokojné vyjádření názorů pletou s bitevním polem?

Média poslední dobou skutečně raději místo odhalování problémů umlčují a matou veřejnost. Potlačují otázky a umlčují odlišné názory. Vyzdvihují menší problémy - nejlépe ty, kdy mohou poškodit sociálně slabé a jen okrajově hovoří o problémech velkých (modelový příklad: Sociálně slabé rodiny stojí stát 1 mld Kč, kterou inkasují neoprávněně - mnohaminutová reportáž s vyjádřením mnoha "odborníků", grafy, návrhy zákonů a pod. / Nesmyslné státní zakázky, tunelování a chybné vládní kroky stojí stát 100 mld Kč - jen okrajová zmínka o problému, jehož řešení je obestřeno závojem mlčení.).

Propaganda, kterou se nám stále někdo snaží namluvit, že kroky vlády jsou nutné a že ožebračování obyvatel a potlačování jejich svobod je jen pro jejich dobro. To, že se to děje pro větší kontrolu a moc pro několik jednotlivců, se moc neřeší.


Závěr

Média nás nutí uvěřit tomu, co šíří. A využívají k tomu záměrné manipulace s fakty. Mnozí už podlehli a jsou jen pasivními konzumenty...
Většina Čechů již žije jen mediálním divadlem (různé připitomělé soutěže a pořady...) a nehledá odpovědi na otázky, které jsou pro jejich život důležité.

Média proti nám vedou válku. Hájí mocné a ostatní ohlupují.
Lžou nám o zdroji útlaku, který je na nás vyvíjen.
Lžou nám o možných demokratických alternativách.
Lžou o nich a démonizují ty, kteří se snaží zpochybnit neomezenou moc vlády.

Zamysleme se, zda taková média jsou v naší společnosti přínosem...
Zda jsou potřeba...
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Alena Libichová Alena Libichová | 4. ledna 2012 v 18:11 | Reagovat

Výborně ! Souhlas, ale so s těmi oblblými mozky ?
Prosím i Vás o účast na konferenci 28.1. na zakladě Holešovské výzvy.http://holesovskavyzva.zacit.cz/
Děkuji.

2 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 3:11 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

3 Jirka Jirka | E-mail | 14. února 2012 v 22:12 | Reagovat

Inzerát: Hledá se dokonalý člověk, bez jednoho jediného mravního poklesku. - Honzo, hlásíte se? :-/ (mj. já jen pamatuju z dětství ze školy jednu pohádku "pro pionýry" z dětství Vladimíra Iljiče... i ten, I TEN jednou, prý, v dětství mravně pochybil! - byť, samosebou, si to posléze uvědomil, vzmužil se a celý zbytek života již byl nám všem zářným příkladem! :-)) Ty voe, to jsou kecy, tenhle blog... mně jenom utěšuje, že to asi myslíte dobře. :-P

4 Honza Honza | Web | 15. února 2012 v 20:22 | Reagovat

[3]: No hlavně díky vám a podobným jde tato země do sraček... Mě zase utěšuje, že vás takových je čím dál méně...

5 helena helena | 1. června 2012 v 20:48 | Reagovat

[4]:přesně tak, vždycky, když už člověk začne mít radost z lidí kolem sebe, objeví se nějaký pitomec a málokdy zůstane zticha....s článkem souhlasím, vnímám to stejně, noviny už nekupuju, nečtu a televizi spíš výjimečně..ale vím, že to nestačí...šok z cenzury na internetu už mám taky za sebou včetně korespondence s redakcemi nad důvody..

6 Michaela Michaela | E-mail | 10. června 2012 v 16:17 | Reagovat

[4]: Lidstvo miluju lidi nesnáším
kdysi jsem slyšela,nebo četla,a jsem ráda,že to vím.Jsem s tímto heslem smířena
pomáhá mi "bojovat" a být připravena prohrávat.
z tohoto úhlu pohledu mi přijde přirozené,že dobré a velké myšlenky,ideologie,náboženství vznikají u jednotlivce,který když má štěstí obklopí se nebo se k němu přidají stejně smýšlející.
Na obranu filosofů bych dodala,že to jsou lidé,kteří dokážou pojmenovat!
/cokoliv/ a to je strašně důležité
a málokomu se to daří - vidět uprostřed
probíhajícího procesu dopředu dozadu nahoru dolu a sám proces pojmenovat,zhodnotit.Toto by se mělo dařit všem lidem ve vedoucíc pozicích
jakéhokoliv lidského konání,alespoň v jejich oboru.

7 Dom! Dom! | E-mail | 26. června 2012 v 22:02 | Reagovat

Takhle to ale bylo vždycky.Mocní budou pořád hrabat pro sebe atˇ už moc nebo peníze.Dělali to tak faraoni,králové,prezidenti (a samozřejmě i jejich přisluhovači) a jestli se bude za 150 let prezidentovi říkat náš Fuhrer bude si hrabat pro sebe taky.Nakonec to stejně skončí válkou.Vybere se nové uskupení lidí kteří budou vládnout a na pár desítek možná stovek let bude zase relativní klid a pak další vzpoura a tak pořád dokola jako nekonečný kruh.
Zkuste si položit otázku opravdu bych se choval čestně kdybych byl na jejich místě? :-|

8 emanuel goldstein emanuel goldstein | 26. června 2012 v 23:22 | Reagovat

sidlo firmy Radlická 608/2
150 00  Praha-Smíchov tam je treba dojit osobne a za asistence teleskopickeho obusku a slzaku se jich zeptat proc jejich cenzori zablokovali tvuj ucet :-D

9 Sylvie Sylvie | 15. července 2013 v 22:33 | Reagovat

Noviny nečtu na telku koukam málo spíš se na ní práší na novinky lezu vyjímečně.

Co čtu je VM Magazín je to nezávislý časopis a řeší současná témata a problémi nezávisle hodnotí historii, dívá se na věci po svym jednoduše neupravuje skutečnost tak aby seděla na teorii...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama